CNC frézkyPro výuku programování NC strojů jsme v rámci projektu Moderní výuka s podporou ESF plánovali pořízení dvou modelářských CNC frézek. Získat frézku v ceně do 40.000,- Kč bylo v minulosti nemyslitelné. V současné době jsme měli k dispozici nabídku tří firem a čekalo nás proto výběrové řízení. 

Jaké nabídky jsme zvažovali

Po důkladném průzkumu trhu bylo možné uvažovat maximálně o třech dodavatelích, kteří nabízeli malou CNC frézku v ceně do 40.000,- Kč, vhodnou pro výuku programování NC strojů:

Firma HELAGO-CZ s.r.o.

Firma nabízí dodávky technických pomůcek pro školní výuku od řady různých firem. V nabídce jsou i sady pro výuku programování NC strojů rakouské firmy TheCoolTool. V ceně kolem 40.000,- jsme uvažovali o systému Unimat MetalLine

Firma Merkur Toys s.r.o

Jedná se o českou firmu, která vyrábí technické stavebnice Merkur. Nyní začíná dodávat na trh vedle mechanických a elektromechanických stavebnic také stavebnice robotické. V posledním roce se v její nabídce objevila i stavebnice modelářské CNC frézky.

Firma 4iSP s.r.o.

Firma se specializuje na dodávku komponent pro stavbu a vývoj CNC strojů. Vedle komponent nabízí i malé CNC stroje, které dováží až z Hongkonku.

cnc-unimat cnc-merkur  cnc

Průběh výběrového řízení

Výše jmenované firmy byly vyzvány loncem března k podání cenové nabídky a byla jim zaslána zadávací dokumentace. Do týdne se sešly všechny nabídky a došlo k jejich vyhodnocení. První nabídka od firmy Helago-cz nebyla strukturovaná podle zadávací dokumentace a ani po upřesnění neodpovídala parametrům zadání. Byla proto vyřazena z výběru. Další dvě nabídky se jevily jako srovnatelné. každá měla určité výhody a nevýhody. Byly tedy dojednány návštěvy ve firmě Merkur Toys i 4iSP. K návštěvám došlo 19. dubna a došlo při nich k předvedení NC frézek a k vysvětlení nejasností. Poté proběhlo druhé kolo výběru, při kterém byla vybrána nabídka firmy 4iSP jako vítězná. Na přelomu dubna a května tedy došlo k sepsání kupní smlouvy s termínem dodávky ve druhé polovině května. 

První zkušenosti s frézkou CNC 3040

Dvě frézky CNCB - 3040 byly dodány 22. května včetně příslušenství - upínací kleštiny, šrouby a upínky, dva malé svěráky a sada frézovacích nástrojů. Jako rozšiřující vybavení bylo dodáno vysokotáčkové vřeteno pro obrábění oceli.Termín zaškolení byl odložen na červen. Zatím kolega Ing. Dostál frézky otestoval řízení frézek programem Mach3 a zajistil zkrácení frézovacích nástrojů s ohledem na využittí maximální výšky obrobku. Zaškolení a k připojení vysokootáčkového vřetene proběhlo 21. června. Nyní už nic nebrání testování a vytváření cvičných programů a je možné připravovat praktickou část výuky pro výukový modul NC řízení.

Josef Nymš 

  • Žádné komentáře nebyly nalezeny.
Přidat komentář