kurzy-022Výběr robotických stavebnic a jejich zakoupení byla administrativně celkem náročná záležitost, ale vše se po dvou měsících podařilo a první část vybavení dorazila do školy v pátek 19. dubna. V pondělí jsem byl při kontrole dodávky "na prášky". Dodávka nebyla úplná. Asi po hodině mailování a telefonování bylo jasno - na poště se zasekl jeden z pěti balíků. Vše se tedy vysvětlilo a nyní již máme dostatek vybavení pro přípravu výuky.

 

Proč nebyl nákup jednoduchou záležitostí?

Nákup byl původně plánován formou výběrového řízení. Brzy po zahájení projektu jsem ale po průzkumu trhu zjistil, že v ČR není více dodavatelů univerzálních robotických stavebnic vhodných pro výuku na střední škole. Navíc bylo důležité pořídit systém, který by byl kompatibilní s již používaným robotickým Legem. Systém Lego navíc nejlépe splňuje požadavky pro využití ve výuce - viz. minulý článek. Nemilým překvapením ale byla skutečnost, že pro robotické Lego funguje v ČR jediný autorizovaný dodavatel - firma Eduxe s.r.o. Nebylo tedy možné vybírat z nabídek více dodavatelů a plánované výběrové řízení bylo třeba zrušit. Zpracování změny projektu a její schválení trvalo téměř měsíc a další měsíc trval vlastní nákup - projednání dodávky, získání cenové nabídky, zaslání objednávky, schválení kupní smlouvy a vlastní dodávka. Tato fáze proběhla hladce díky profesionálnímu přístupu firmy EDUXE s.r.o zastoupené Mgr. Omastou.

Proč byla dodávka rozdělena na dvě části?

Při výběru robotických stavebnic Lego, bylo zjištěno, že se chystá uvedení nové verze Lego Mindstorms EV3. Zjistil jsem ale, že uvedení na trh proběhne až v srpnu 2013. Nákup ale nebylo možné odložit až na září. V té době už musí být vytvořeno kolem 60% výukových pomůcek a má začít vlastní výuka s použitím Lega v předěmtu programování a automatizace. Rozhodli jsme se proto nakoupit nyní jen šest z deseti sad plánovaného vybavení. To by mělo postačit pro účely školení pedagogů i pro zajištění přípravy výuky. V září pak budou dokoupeny zbývající čtyři sady nové verze. Nová verze totiž přinese podstatná vylepšení v možnosti konstrukce, programování i řízení robotů.  

Co jsme vlastně nyní nakoupili?

 Nákup byl rozdělen do čtyř skupin - základní robotické sady, doplňkové sady, sady senzorů a programovací software.

Základní robotické sady

Doplňkové sady

Sady senzorů

  • 6x NXT Gyroskop 1044
  • 6x NXT IR přijímač 1032 a IR ovladač 8885
  • 6x NXT Detektor objektů (Sumo) 5006

Vybavení tedy máme a co dál?

První dva měsíce se  kolegové seznamovali s možnostmi robotického Lega na osmi dříve získaných sadách Lego Mindstorms NXT 8547. Jedná se o domácí "retail" omezenou a levnější verzi, kterou jsme po testování v minulém školním přenesli z papírových krabic do přehledných pořadačů a dokoupili jsme k nim dobíjecí články a rychlonabíječky. Takto budou použitelné pro výuku základů robotiky.

V září se můžeme těšit na 4sady nové verze Lego Minstorms EV3. Z nich už sestavíme roboty, které budeme řídit přímo ze školní bezdrátové sítě.

Nyní již můžeme naplno připravovat podklady pro výuku a cvičné úlohy tak, abychom mohli ve školním roce 2013/2014 rozjet výuku v předmětech Programování, Výpočetní technika a Automatizace s robotickým vybavením.

Josef Nymš 

  • Žádné komentáře nebyly nalezeny.
Přidat komentář