nxt-krabiceSady robotického Lega obsahují kolem stovky různých druhů součásti. Abychom našli při stavbě robota tu správnou součást co nejrychleji, je třeba udržovat v dílech řád a pořádek. K zajištění přehledu poslouží speciální nebo univerzální plastové boxy - pořadače, mapy rozložení dílů a kontrolní tabulky.

Boxy a pořadače

Pro výuku máme k dispozici několik různých sad robotického Lega. Sady určené k výuce "EDU" jsou uloženy v plastovém boxu s jedním nebo dvěma pořadači. Domácí sady "HOME" jsou uloženy jen v papírové krabici bez pořadače. Abychom udrželi při jejich použití ve výuce pořádek a mohli kontrolovat úplnost sad, bylo zapotřebí dokoupit univerzální pořadače pro HOME sady NXT2 8547 a EV3 31313.

Na tuzemském trhu není mnoho vhodných a cenově dostupných pořadačů. Po delším pátrání jsme zakoupili kufříkové jednoúrovňové pořadače - typ NOR 20. Jsou sice asi o 10 centimetrů centimetrů širší a hlubší, ale na výšku jsou poloviční oproti EDU boxům. Velikost a počet schránek je možné nastavit pomocí zásuvných přepážek. Ty jsou po zasunutí dostatečně pevné a dobře fixované v drážkách kufříku. Pořadače se dají se opatřit za příznivou cenu kolem 200,- Kč.

Dost mne v tomto směru zklamal výrobce u nových EV3 EDU verzí. Zde v boxech schází spodní pořadač a řada větších a drahých dílů se tak bude při manipulaci s boxem "přesypávat" po jeho dně...

poradac-nor20

Mapy rozložení dílů

S každou sadou je dodáván přehled dílů. V přehledu je k dispozici pro každý díl: obrázek, počet kusů, typové číslo a charakteristický rozměr. Obrázky přehledů jsou také k dispozici na internetu. Pro snadné vyhledání dílů a jejich zpětné zařazení jsou ale užitečnější obrazové mapy dílů, které přehledným způsobem dokumentují zařazení dílů v pořadači.

Jediná sada - základní NXT2 EDU sada 9797 má již tyto mapy vytištěny na silném papíru pod víkem boxu. Pro základní EV3 EDU sadu 45544 a rozšiřující sadu 45560 jsou k dispozici jen internetové verze, nepříliš povedených návrhů map.

Většinu map rozložení dílů jsem byl tedy nucen navrhnout a doplnit o informace pro snadnější kontrolu - označení schránky boxu a identifikace dílu. Pro tvorbu map jsem využil možnosti grafického editoru v MS PowerPoint 2010. Nejdříve jsem pracně vytvářel vlastní fotky skupin dílů a doplňoval k nim popisky, později jsem vyhledal na internetu obrázkové seznama dílů v sadách - partlisty. Z nich jsem kopíroval kvalitní obrázky a u každého jsem po zkopírování jednoduše odstranil bílé pozadí. Byla to dost mravenčí a časově náročná práce. Výsledkem je dostatečně názorná a hlavně optimalizovaná mapa dílů. Je totiž dost důležité díly ve schránkách pořadače umístit jednak s ohledem na kategorii (senzor, nosník, konektor, spojka...), ale i s ohledem na počty dílů, barvy dílů a frekvenci jejich použití. U některých map tak používám již 3. upravenou verzi.

mapa dilu

Kontrolní tabulky

Při přebírání a odevzdávání sad ve výuce je důležitá častá kontrola úplnosti. Pro kontrolu jsem vytvořil tabulky v MS Excelu. Ty se dají použít jako elektronický formulář s možností výtisku nebo z nich tisknu prázdné kontrolní formuláře. Studenti si v nich při kontrole zaznamenávají přebytky a nedostatky obyčejnou tužkou. Poté proběhne "burza" přebytků a korekce formuláře s konečným vyznačením přabytů a nedostatků.

ev3-home-kontrola

  • Host (tiikap)

    Děkuji, skvělá práce, přesně toto jsem hledal - box na EV3!

Přidat komentář